ESHOT

Kaygan Zeminde Otobüs Kullanma Eğitimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bünyesinde Görev Yapan Otobüs Şoförlerine Kaygan Zeminde Güvenli Araç Kullanımı Konusunda Uygulamalı Eğitim Verildi.

Çalışanlarının ve yolcuların güvenliği için yıl boyunca çeşitli eğitimler düzenleyen İzmir Büyükşehir BelediyesiHalkapınar'daki ESHOT garajında hat şoförlerine yönelik "Güvenli sürüş dersi ve ileri sürücülük teknikleri" eğitimi verdi. Demir Bükey Akademi eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde şoförler özel hazırlanmış pistte fren - direksiyon hakimiyeti gibi konularla önce teorik olarak, sonrasında ise uygulamalı olarak eğitim aldılar. Şoförlere, özel zeminde acil durum simülasyonu yapılarak buzlanmış zemindeki kontrolleri, refleksleri, panik ve soğukkanlılık düzeyleri ile etkili fren teknikleri konusunda uygulama yaptırıldı.

Eğitimde test sürüşleri, farklı sistemlere sahip araçlarla yapıldı. Öncelikle ABS güvenlik sistemi bulunmayan otobüslerle düz-ıslak zeminde sürüş yapan şoförler, daha sonra kaygan-buzlanmış zeminde sürüş yaptılar ve iki zemin arasındaki sürüş - fren farkları ile durma mesafeleri ölçüldü. Daha sonra ise ABS sistemine sahip olan otobüslerle aynı testler tekrarlanarak iki sistem arasındaki farklar ortaya kondu. Sürücüler, kaygan zemin koşullarında ve tehlikeli anlarda direksiyonu doğru çevirme, koltukta doğru oturma teknikleri konusunda da uygulamalı eğitim aldılar.

Demir Bükey Akademi Genel Müdürü A. Mete Bayrakçı, ESHOT şoförlerine verilen eğitimin önemine değinerek, "Biz probleme girip çözmek yerine, en baştan probleme girmemeyi öğretiyoruz" dedi. Otobüs test sürüşü yaparken şoförlere bilgi veren Mete Bayrakçı, özellikle kaygan-buzlanmış zeminde frene basıldığında direksiyonun dönmeyeceğini, böyle bir durumda frenden basıncı azaltarak direksiyonu çevirmek gerektiğini söyledi. ESHOT'un bu eğitimle bir ilki başardığını söyleyen Mete Bayrakçı, sabahtan akşama kadar devam eden eğitimlerde şoförlerin hem teorik hem de uygulama olan çok önemli bilgiler öğrenme şansı yakaladıklarını da sözlerine ekledi. (ANKA)

(TC/NK)

Kaynak: ANKA