YALOVA İTFAİYESİ
İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ALDILAR
Yalova Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri olay mahalline etkin ve hızlı müdahale edebilmesi için itfaiye personeli ‘‘İleri Sürüş Teknikleri’ eğitimi aldılar. Otomobil Sporları Federasyonu tarafından yetkili kılınan Demir Bükey Akademi tarafından
19 Ekim 2015 Pazartesi 16:20:12

Yalova Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri olay mahalline etkin ve hızlı müdahale edebilmesi için itfaiye personeli ‘‘İleri Sürüş Teknikleri’ eğitimi aldılar. Otomobil Sporları Federasyonu tarafından yetkili kılınan Demir Bükey Akademi tarafından verilen eğitimleri başarıyla tamamlayan itfaiye personeline onaylı sertifika verildi.

İtfaiye personelinin her konuda tam donanımlı olması için özel bir hassasiyet gösterdiklerini belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Personelimizin ekipman olarak tüm eksiklerini tamamladık. Ekipman sonrası çağımızın teknolojisine uygun olarak eğitimler almaları konusunda da personelimizi teşvik ediyoruz. Görevleri itibarı ile kamyon tarzında olan itfaiye araçlarını kullanan itfaiye personeli, taşıdıkları yük ve ekipman fazlalığı nedeniyle özel bir eğitim almış olmaları gerekiyor. Olay mahalline ekipler ne kadar hızlı bir şekilde ulaşırsa halkın can güvenliğini de o kadar hızlı bir şekilde sağlamış olurlar. Ama hızlı bir şekilde hareket ederken aynı zamanda güvenli olmaları olay mahalline giderken de hem kendi hem de diğer araçların emniyetini göz ardı etmemeliler. Bu sebeple itfaiye araçlarını kullanan personelimizi özel bir eğitimden geçirterek her yol şartında, vatandaşların güvenli yaşam sürmesi sağlamak ve itfaiye hizmetlerinin aksaksız yürütmek için yapmaları gerekenler konusunda bilgilenmelerini sağladık” diye konuştu.

Teorik, Görsel ve Uygulamalı Olarak Eğitim Aldılar

Demir Bükey Akademi ile ortaklaşa yürütülen eğitim projesi çerçevesinde, personele eğitimler teorik ve pratik olarak aktarıldı. Bire bir uygulama yaptırıldı.

İtfaiyeciler teorik olarak; Güvenli Sürücülüğün Tanımı ve Önemi, Doğru Oturma ve Direksiyon Tutma, Takip Mesafesi, Emniyet Kemeri Kullanımı, Lastik Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Doğru Fren Tekniği, ABS Fren Tekniği, Frene Yardımcı Sistemler, Farklı Zeminlerde Fren, ABS Çekişe Yardımcı Sistemler, Kaygan Yolların Tanımlanması ve Doğru Sürücü Davranışları, Viraj Tanımı, Problemleri, Virajlara Giriş ve Viraj Çıkış Noktaları, Hızın Tanker Kullanımına Olumsuz Etkisi, Ağırlık Transferi v e Tankerin Devrilme Sebepleri konularında bilgi aldılar.

Görsel ve uygulamalı olarak ise personele; Doğru Fren Kullanımı, Farklı Zeminlerde Fren, Çarpışma Testi, Olay Yeri İntikal, Fren ve Fren Sırasında Yapılan Manevra Uygulamaları, Doğru Direksiyon Çevirme Manevraları, Kaygan Yüzeylerde Motorlu Araçların Reaksiyonları, Sert Direksiyon Hareketleri Yerine Yumuşak Direksiyon Hareketlerinin Önemi, Kaygan Yüzeyli Yol Kesimlerinin Önceden Algılanması ve Hareket, Kaygan Yüzeyli Yol Kesimlerinde Fren ve ABS Fren Sisteminin Önemi ve Uygulanması eğitimleri verildi.