İETT
“Gör, Görül, Hayatta Kal”
 
İSTANBUL-İETT’nin trafik kazalarını önlemek amacıyla on beş yıl önce Demir Bükey Akademi ile işbirliği halinde başlattığı ‘İleri Sürücülük Teknikleri’ eğitimi devam ediyor.Teorik ve pratik olarak verilen eğitimin uygulamaları Ayazağa garajında oluşturulan yapay pistte yürütülüyor.  

İETT öncülük etti, açık far uygulaması yaygınlaştı
İETT’nin bundan on beş yıl önce, Demir Bükey Akademi ile işbirliği halinde ‘Gör, Görül, Hayatta Kal’, ‘Farım da Açık Yolum da’ sloganıyla başlattığı ‘İleri Sürücülük Teknikleri’ eğitimi sürüyor. Sürücülerin trafik kazalarına karışma olasılıklarını en aza indirmeyi amaçlayan ve AB ülkelerinde uygulanan, teorik, görsel ve uygulama bölümlerinden oluşan `Defansif Sürücülük Eğitim Programı’ İETT bünyesinde başarılı bir şekilde devam ediyor. Eğitimin başladığı yıllarda Türkiye’de ilk kez İETT otobüslerinde başlatılan gündüzleri de kısa farlarını açık tutma uygulaması sayesinde trafik kazalarında önemli bir düşüş sağlandı. İETT’nin öncülük ettiği bu uygulama tüm Türkiye karayollarında seyreden sürücüler için de büyük oranda uyulan bir uygulama haline geldi. 
 
 
Eğitimin olumlu sonuçları yolculara yansıyor
İETT şoförlerine Ayazağa garajında verilen eğitim programlarından birine katılan ve direksiyona geçerek uygulama gerçekleştiren Genel Müdür Dr. Hayri Baraçlı, İETT’de verilen eğitimlerin şoförlerin moral motivasyonlarını yükselttiğini ve hem trafik hem yolculuk açısından olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Demir Bükey Akademi’nin İETT şoförlerine özel olarak hazırladığı müfredatın teorik kısmında doğru oturma ve direksiyon tutma, takip mesafesi, doğru fren tekniği, farklı zeminlerde ABS, Metrobüs duraklarına yaklaşırken alınması gereken önlemler ve uyulması gereken hız kuralları, kaygan yolların tanımlanması ve doğru sürücü davranışları, viraja giriş ve çıkış noktaları anlatılırken görsel kısımda doğru fren kullanımı, farklı zeminlerde fren ve çarpışma testi gösteriliyor. Uygulama bölümünde ise fren ve fren sırasında yapılan manevra uygulamaları, doğru direksiyon çevirme manevraları, kaygan yüzeylerde motorlu araçların reaksiyonları, yumuşak direksiyon hareketlerinin önemi, kaygan yüzeyli yol kesimlerinde fren ve ABS fren sisteminin önemi ve uygulaması gösteriliyor. Uygulamalı eğitimler Ayazağa garajında oluşturulan kaygan ve yapay buz alanı üzerinde yürütülüyor.