DRD HEY PROJESİ 3
Oto Yorumla

22 Ağustos 2017, 05:48  

‘Hayatı Emniyetli Yaşa – HEY!’ Projesi kapsamında Türkiye’de trafik bilincini ve güvenliğini artırmayı hedefleyen DRD, #DemirBükey Akademi ile bir araya gelerek, özellikle bayram döneminde artan trafik kazalarını engellemek amacıyla sürücülere hayati bilgilerin aktarıldığı bir video hazırladı. 

Türkiye operasyonel kiralama sektörünün tamamı yerli sermayeli en büyük şirketi #DRD, Hayatı Emniyetli Yaşa adını verdiği - ‘HEY!’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi ile Türkiye’de #trafik bilincini ve güvenliğini artırmayı hedefliyor. DRD, Türkiye genelindeki #trafik kazalarının önemli ölçüde arttığı bayram günlerinde yaşanabilecek kayıpları engellemek için #HEY! - Projesi kapsamında, #DemirBükeyAkademi Genel Müdür’ü ve güvenli sürüş uzmanı Mete Bayrakçı ile bir video hazırladı. Bayram trafiğinde, sürücülere güvenlik konusunda hayati bilgileri aktaran Mete Bayrakçı, sürücüleri dikkat etmeleri gereken belli başlı konularda aydınlattı. 

Bugün ulaştığı 30 bin adetlik araç filo ile #trafik güvenliği konusunda önemli bir sorumluluk üstlenen DRD, bu kapsamda geliştirdiği HEY! Projesi ile trafik kazalarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. HEY! Projesi kapsamında hazırlanan ilk video filmde, sürücülerin bayram trafiğinde dikkat etmesi gereken hayati konulara dikkat çekiliyor. 

Buna göre DRD tarafından dikkat çekilen ve sürücülerin bayram arifesinde dikkat etmesi gereken hayati kurallar şu şekilde sıralanıyor: 


  • Bayram tatilinde yola çıkmadan önce aracınızın bakımını eksiksiz olarak yaptırmayı ihmal etmeyin,
  • Aracın mekanik bakımının yanı sıra mutlak suretle silecek sistemi, aydınlatma ekipmanları, sinyal unsurları gibi seyahatiniz süresince ihtiyaç duyacağınız ekipmanların eksizsiz çalıştığından emin olun,
  • Aracınızın kara yolu ile arasında yaşam bağı olan lastiklerin diş derinliği ve içerisindeki hava basınç değerlerinin doğru ayarlanmış olması büyük önem taşıyor. Bu noktada seyahat esnasında lastiğinizin patlaması halinde tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için durduğu yerde her ay 1-2 PSI (hava) kaybeden stepnenizin hava basıncını da kontrol etmeyi unutmayın!
  • Yola çıkmadan önce mutlaka seyahat rotanızı planlayın,
  • Araç içerisinde serbest halde duran hiçbir cisim/eşya bulundurmayın. Sadece 70 km hızla yapılan bir çarpışmada dahi kütlenin ağırlığının 40 katına çıkarak ne denli büyük bir tehlike yaratabileceğini unutmayın!
  • Seyahatiniz esnasında 2 saatte bir mola vermeyi ihmal etmeyin,
  • Seyahat süresince sizin ve tüm yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olmasına özen gösterin. Çocuk ve bebeklerin, yaş ve kilolarına uygun koltuklarda oturmalarını sağlayın,
  • Yolculuk esnasında araç içindeki yolcular ile veya diğer araç sürücüleri ile gereksiz tartışmalardan kaçının. Trafik ortamında kimseye ders vermeye kalkmayın,
  • Virajlı yollarda viraja girmeden evvel almanız gereken tüm önlemleri alın. Viraj içinde aşırı hız ve fren yapmaktan kaçının.